Yeni Öncelik: Siber Güvenlik 🔐

Siber Güvenlik: Tercih Değil, Zorunluluk

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Evlerimizde zaman geçirip kendimizi güvende hissetmeye çalıştığımız bu dönemde tehlike belki de bir tuş kadar yakınımızda olabilir. Covid-19 sürecinde artan internet alışverişlerinde tüm tüketicilerin siber güvenliklerine ve alışveriş alışkanlıklarına dikkat etmesi gereken bir dönemden geçiyoruz. Yakın zamanda hem büyük perakendecilerin hem de teknoloji devlerinin hedef alındığı, hayatın fizikselden dijitale taşındığı bu zamanlarda tüketiciler olarak dikkat etmemiz gereken bazı başlıklar var.

Bilgisayarınızdan alışveriş yapmadan önce kullanacağımız bilgisayarda antivirus / antimalware yazılımlarının kurulu olduğuna emin olmalıyız. Bu bilgiye vakıf olduktan sonra alışveriş yapmak için ziyaret ettiğimiz sitelerde mutlaka sitenin güvenlikli olup olmadığını kontrol etmeliyiz. İnternet tarayıcısının sol üst tarafındaki ‘Güvenli’ ibaresine dikkat etmemizde son derece fayda var.

İstediğiniz ürüne ‘Güvenli’ bir siteden karar verdikten sonra güvenilir kart saklama servislerinden (BKMExpress, Masterpass, vs. cüzdanlar…) yararlanarak ödeme işleminize güven katabilirsiniz. Ayrıca 3D Secure (SMS ile doğrulanan) güvenli ödeme yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Photo by rupixen.com on Unsplash

Günümüzde çevrim içi ortamda gerçekleştirilen alışverişlerin büyük oranlarının mobil uygulamalardan gerçekleştirildiğini düşünürsek “uygulama güvenliği”ne dikkat etmemiz ve bu konularda bilinçlenmemizin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çevrim içi ödemelerde mobil cüzdan kullanmalısınız ki güvenliğiniz bir üst seviyeye taşınsın. Çünkü alışverişinizi gerçekleştirirken sadece ilgili çevrim içi satış mağazasının güvenliğine emanet olmuyorsunuz. Bütün bu bilgilere ek olarak bilgiguvende.com’u takip edebilirsiniz.😊

Photo by Austin Distel on Unsplash

Aslına bakarsanız hesapların sahte olduğunu anlamak her zaman kolay değil. Bunun en güncel ve şaşırtıcı örneği Twitter vakasında görüldü. Bu olayla orijinal hesapların da ele geçirilebildiğini gördük. Son yaşananlardan da anlıyoruz ki sosyal medyada görüp, okuduklarımızı çoklu kaynaklardan teyit etmek ve doğruyu bilgiye ulaşmaya çalışmak en sağlıklı yol olacaktır. Bir hesaptan şüpheleniyorsanız da büyük ihtimalle sahtedir, bu nedenle size güven vermeyen yerlerden veya kişilerden alışveriş yapmamanızı öneriyorum.

Hissedarlar, Yönetim Kurulları, C seviye yöneticilerde (CEO, CFO,COO, vb.) “Bilgi Güvenliği Farkındalığı”nın daha fazla artmasına ihtiyacımız var. Tüm karar vericilerin bu konuya zaman ayırması ve öğrenmesi bu nedenle kıymetli. Nasıl ki evimizin, otomobilimizin kapısını kilitlemeden herhangi bir yere gitmiyorsak ve güvenliğinden emin oluyorsak aynı değeri siber dünya için de vermeliyiz.

Twitter örneği de hepimize gösterdi ki siber güvenlik konusu başımıza geldiğinde ilgileneceğimiz değil, başımıza gelmeden önce onun için bütçe, zaman, enerji planlamamız gereken hayati bir konu olarak bugünümüzü ve geleceğimizi ilgilendiriyor.

Bilgi güvenliği ve farkındalığı üzerine geçtiğimiz günlerde BloombergHT ’de Sevgili Sefer Yüksel’e konuk olduğum bölüme aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Sizin de bu konuyla ilgili katkılarınız, görüşleriniz ve yorumlarınız varsa benimle paylaşabilirsiniz.😊

Dr. Soner Canko

Twitter | LinkedIn | Youtube| Web

Bu yazımı beğendiyseniz şu yazım da ilginizi çekebilir:

Dijital CEO ®— StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık

Dijital CEO ®— StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık