Sıradışı Bir Başarı Örneği

E-Bebek ve Gelişimi

Soner CANKO
2 min readOct 31, 2018

Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri’nin 57'nci bölümünde ebebek.com’un ofisine konuk oldum ve ebebek.com Kurucusu Halil Erdoğmuş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdim. ebebek tam bir “tersine mühendislik” örneği olmasıyla dikkat çekiyor. Çalışma hayatına bir beyaz yakalı olarak başlayan ebebek Kurucusu Halil Erdoğmuş, önemli bir başarı hikâyesine imza attı. Bence son derece sıra dışı bir hikâye. Nasıl mı?

ebebek Kurucusu Halil Erdoğmuş’la gerçekleştirdiğimiz Dijital CEO ile Teknoloji Sohbetleri çekiminden

2001 krizinin başladığı dönemde ebebek yolculuğuna başlayan Erdoğmuş, ebebek.com’dan önce anne-babaları bilgilendirme amacıyla bebek.com isimli içerik sitesini kuruyor. İş modeli reklam alma üzerine kurulu olan bu platform, yüksek ziyaretçi trafiğine rağmen reklam alamıyor ancak bu trafikten faydalanan Erdoğmuş, ebebek.com’u kurarak e-ticarete atılıyor. Başlarda sadece dijital dünyada hizmet veren ebebek, şu an perakende mağazalarının da dâhil olduğu büyük bir marka konumunda. Erdoğmuş’un 2002 yılında yüksek lisans tezi sırasında gördüğü bir makaleyle öğrendiği “click and brick” iş modeli üzerine hayata geçen ebebek, bugün 122 mağazaya ulaşmış durumda. Halil Erdoğmuş bu sayının yıl sonunda 129’a çıkacağını da belirtiyor.

Online ve offline perakendeciliğin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu belirten Halil Erdoğmuş, “Online ve offline iki ayrı kanal değildir. Bir anne-babanın öz evlatlarıdır. Bu çok önem verdiğimiz bir yaklaşım. Dolayısıyla birbirinin rakibi değil, tamamlayıcısı olan iki ayrı kanaldan bahsediyoruz. Biz e-bebeği hem internet sitesi hem de mağaza olan bir platform şeklinde konumlandırıyoruz. Müşteri deneyiminin ‘tek’ olduğunun altını 2003’ten bu yana çiziyoruz. Online ve offline tüketici için sadece bir teslim alma ve ödeme farklılığı seçeneğidir” diyor.

E-ticaret hizmetini dünyaya da açmaya çalışan e-bebek, yurtdışından bağlananlara İngilizce hizmet veriyor. Avrupa yolculuğuna bir start-up olarak başladıklarını ve şu an yolun başında olduklarını belirten Erdoğmuş, ilerleyen dönemlerde her dilde hizmet vermeyi hedefliyor.

Profesyonel dünyada çalışıp kendi girişiminin hayalini kuranlara hiçbir yaşın geç olmayacağı ve harekete geçmeleri konusunda ilham veren bu keyifli sohbeti izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Twitter | LinkedIn | Youtube| Web

--

--

Soner CANKO

StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık ®