Mutlu Bir Hayat İçin Enerjini Yönet!

Soner CANKO
3 min readJun 28, 2021

--

Tüm dünya olarak yaşadığımız pandemi sürecinde zamanımızın büyük bir bölümünü evlerimizde uzaktan çalışarak geçirmeye başladık. Hepimiz için yeni ve beklenmedik olan bu durum, iş ve özel hayatımızın entegre olmasına ve iş modelimizin kalıcı değişimine yol açtı.

Bu süreç içinde küresel çevre sorunları başta olmak üzere, sosyal, ekonomik ve politik sorunlar da gündeme eklenince hepimiz zorlu bir döneme girdik. Bu durum bizleri daha önce yaşanmamış karmaşık bir düzenin ortasına doğru itti. Karmaşada kaybolmamak adına böyle dönemlerde hem özel hayatımızda hem de iş hayatımızdaki dengeyi sağlamak için enerjimizi yönetmek tamamen bizim elimizde.

Tony Schwartz ve Catherine McCarthy, “Zamanınızı Değil Enerjinizi Yönetin” başlıklı Harvard Business Review makalesinde, hayatımızı daha iyi yönetmemiz için kabul gören dört basit maddeyi bizlerle paylaşıyor. Aynı zamanda fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak enerjimizi kontrol altına aldığımızda hayatımızdaki dengeyi yakalayarak mutluluğumuzu en üst seviyeye çıkarabilmemizin nasıl mümkün olacağını bizlere anlatıyor. Ben de sizlere kısaca hayatı anlamlı kılan ve birbirleriyle oldukça uyumlu 4 enerji kaynağından söz etmek istiyorum.

Kaynak: https://oneplanetgroup.com/humans-not-machines-tony-schwartz-optimize-energy/

1- Fiziksel Enerji

Fiziksel enerji hayatımızın olmazsa olmaz yakıt kaynağıdır. Bu enerjiyi sağlamak için günlük ortalama 7–8 saat uyumayı, iyi beslenmeyi, düzenli spor yaparak zinde kalmayı ve özellikle evlerimizde bilgisayar başında çalışırken verimliliği arttırmak için ufak molalar vererek kendimize zaman ayırmayı ihmal etmemeliyiz.

2- Duygusal Bağlılık

Duygusal bağlılık, yüksek performansla ilişkili belirli duyguları geliştirmeyi öğrenmekle ilgilidir, çünkü insanların nasıl hissettikleri, nasıl performans gösterdiklerini derinden etkiler.

Dünya olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte olduğundan daha fazla iş hayatımıza zaman ayırıyoruz. Özellikle iş hayatımızda yaşadığımız olumsuz duyguları pozitif duygulara çevirmek bizim elimizde. Notlar, e-postalar, telefonlar veya konuşmalarla başkalarına duyduğunuz takdiri ayrıntılı, özel terimlerle düzenli olarak ifade edip kendinizdeki ve başkalarındaki olumlu duyguları kamçılayın. Kişilerarası iletişimimizin ekranlar arasında sınırlanmış olduğu bugünlerde karşımızdakilere daha çok değer vermeli ve online da olsa toplantılarımıza özenle hazırlanmalıyız. Online toplantılarımızda kameralarımızı kapatmamalıyız zira iletişimin en etkilisi yüz yüze gerçekleşendir. Duygu ve düşüncelerimizi ekran karşısında oldukça yansıtmaya çalışmalı ve enerjimizi yüksek tutarak negatif insanlardan oldukça kaçınmalıyız.

3- Zihinsel Odaklanma

Zihinsel odaklanma, özümsenmiş bir şekilde odaklanmayı öğrenme ve planlı düşünme ile ilgilidir. Zihinsel enerjimiz ile hayatımızı düzene sokabilir ve yön verebiliriz. Özellikle iş hayatımızda gün içerisinde maruz kaldığımız onlarca mesaj ve anlık bildirimlere karşı dirençli olmalı ve yüksek konsantrasyon gerektiren görevleri telefonlardan ve e-postadan uzakta yaparak dikkat dağınıklıklarını azaltmalıyız. Aynı anda birden çok işi yapmak yerine gün içerisindeki planlamalarımıza göre iş bölümlerimizi yaparak verimli olduğumuz zamanlarda işlerimize en iyi şekilde odaklanmalıyız.

4- Manevi Uyum

Manevi uyum, hayatımıza anlam kattığına inandığımız şeylerden elde ettiğimiz enerjidir. Değerlerimiz ile uyumlu hareket ederek en iyi yaptığımız ve yaparken en keyif aldığımız şeyleri yapmaya çalışmalıyız.

Sonuç olarak bu dört maddeyi bir arada tutabildiğimizde yaptığımız işten ya da hayatımızdan mümkün olan en yüksek kapasitede verim almaya başlarız. Sahip olduğumuz bedensel, zihinsel, duygusal ve manevi enerji kaynaklarının hayattaki varlık nedenimize ve uzun dönemli amaçlarımıza dönük kullanılması bizi kendimizden memnun hale getirir ve hem işimizde hem de özel hayatımızda mutlu olarak çalışmamıza ve yaşamamıza imkân sağlar.

-/-

Benim de iş ve özel hayatımda enerjimi korumak için zaman içinde geliştirdiğim iki temel kuralım var. Denge kur + Fırsat yarat. ⚖️

1. İş ve özel hayat dengesine özen göstermek;

Bu dengenin bozulmasının kısa vadede anlaşılmasa bile orta, uzun vadede büyük sorunlara neden olduğunu zaman içinde hepimiz gözlemliyoruz. Ailem, dostlarım ve kedimiz Tarçın ile zaman geçirmek benim için çok önemli bir denge unsurudur.

2. Enerjiyi yüksek tutabilmek için fırsatlar yaratmak;

Hobiler edinmek ve bunları gelişi güzel hayatın akışına bırakmadan planlamak çok önemli. Herkesin kendi tercihlerine göre spor yapmak, yemek yapmak, seyahat etmek, kitap okumak gibi enerji toplama fırsatları olabilir.

Benim bu kapsamda özen gösterdiğim konular şöyle; haftada 4 gün spor yapmak, ayda bir kez şehir dışına seyahat etmek, her ay bir kitap okumak …

Bu düzenin bozulmadan sürekliliğini sağlamaya çok özen gösteriyorum. Zira bu disiplin sayesinde yüksek tempolu bir iş hayatı ve zorlu dünya, ülke gündemi için enerji topluyorum.

Enerjiniz bol, günleriniz mutlu olsun… 😇

Kaynakça

Tony Schwartz, C. M. (2007). Manage Your Energy, Not Your Time. Harvard Business Review.

Baltaş, P. D. (2017). Zaman Değil Enerji. acarbaltas: https://www.acarbaltas.com/zaman-degil-enerji/ adresinden alınmıştır

--

--

Soner CANKO

StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık ®