Emoji Çağı!

Soner CANKO
3 min readMay 15, 2022

Sözlü iletişimimizde rahatlıkla jest ve mimiklerimizle ifade edebildiğimiz duygularımızı aktarım ihtiyacı dijital ortama geçiş sürecimizde bizleri önemli bir soruyla baş başa bıraktı. “Yazılı iletişimde duygularımızı nasıl ifade edeceğiz?” Tabii ki dijital ortamlara hızlıca adapte olarak her yeni gelişmeye hızlıca ayak uydurabilen insanoğlu, bu duruma da çare olarak noktalama işaretleriyle yüz ifadeleri oluşturmaya başladılar.

:)

Emoticon olarak adlandırılan bu simgelerle duygularımızı ifade edebilir hale geldik. Daha sonra ise Japonca’da resim anlamına gelen “e” ve karakter anlamına gelen “moji”nin birleşimi ile oluşturulan karakter resimler yani Emoji’ler hayatımıza girdi.

Noktalama işaretleriyle emojiler oluşturmaya çalıştığımız günlerden, noktalama işaretleri yerine emoji kullandığımız bugünlere, emoji’ler; önemli bir duygu durum aktarım aracı haline geldi. Yüz ifadeleri, insanlar, hayvanlar, doğa, yiyecek, içecek, faaliyet, seyahat ve bayraklar gibi çeşitli yüzlerce simge bulunan geniş emoji yelpazesinde dilediğimiz ifadeyi bularak neredeyse hiç cümle kurmadan bile kendimizi ifade edebiliyoruz.

Emoji’ler hayatımızda öylesine büyük bir yer edindi ki eğitim devi olan Oxford, yapılan araştırmalar sonucunda “gülmekten gözlerinden yaş gelen emoji’nin (face of with tears of joy)” küresel anlamda en çok kullanılan emoji olduğunu belirtmiş ve Oxford sözlüğü tarafından 2015 yılında bu emoji “Yılın Kelimesi” olarak seçilmiştir. Oxford Dictionaries Başkanı Casper Grathwohl, 21'inci yüzyılın iletişim taleplerinin geleneksel kelimeler tarafından karşılanamadığını belirterek, emoji’nin bu boşlukları doldurduğunu söyledi. Böylesi köklü ve geleneksel bir kurumun emoji’yi resmi olarak tanıması dijital dünyadaki iletişimin ne kadar güçlü ve önemli olduğunu bizlere açıklıyor.

Dijital medya araçları ile gerçekleştirdiğimiz yazılı iletişimi güçlendiren ve gündelik iletişimimizde basit duygularımızı ifade ederken kullandığımız emojiler, bizlere hem zaman kazandırıyor hem de sözlü iletişime kapalı olduğumuz durumlarda bizlere oldukça katkı sağlıyor fakat bir diğer yandan da emojiler, karmaşık duyguları yansıtmada sözlü iletişime göre daha geride kalıyor. Emoji’lerin tıkandığı noktada iletişime sözlü bir şekilde devam ederek kendimizi daha rahat ifade edebiliyoruz.

Konu, duyguların aktarımına gelmişken bilimsel bir sav ile emoji’lerin duyguların aktarımına etkilerini de paylaşmakta fayda var. Nature dergisi Apple’ın işletim sisteminde yer alan 74 emojiyi detaylı olarak ele almış ve emoji’lerin insanın duygusal durumları üzerindeki etkilerini incelemiş.

Bu çalışmada emojilerin değer ve uyarılma ekseninde konumları ve etkileri değerlendirilmiştir. Emoji’lerin duyguların aktarımı için oldukça önemli olduğu tespit edilmiş fakat bir yandan da emojilerin duygu aktarımı üzerinde olan etkilerinin değişebileceği ön görülmüştür.

Emoji konusu uçsuz bucaksız bir dünya. Bu konuda araştırılacak ve çözümlenecek çok fazla şey var. Teknolojinin getirdiği her yeniliğe uyum sağlayabildiğimiz bugünlerde emoji dijital ortamın yeni küresel dili haline gelmeye son sürat yaklaşıyor. Yazıyı sonlandırırken emojilerin duygu durum ve kişiliklerimizi yansıtma açısından etkilerine en çok kullandığımız emojilerden örnekleri sizlerle paylaşmak isteriz.

😊🤝😇🕊️😋💭🤯💐🤩🍀🚀🧿🎶

Sizin de en sık kullandığınız emojileri bu yazının yorumlarına bekliyoruz. 😊

Setenay Kantürk & Soner Canko

--

--

Soner CANKO

StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık ®