Dünyaya Açılan Kapılar (3)

Almanya 🇩🇪

Son yıllarda dünya genelinde artan dijitalleşme ve hızla büyüyen BigTech şirketleri dalgasından en büyük payı Kuzey Amerika, ardından da Asya aldı. Bu önemli yarışta medeniyetlerin merkezi olarak gösterilen Avrupa ve kıtanın büyük kısmını temsil eden Avrupa Birliği (EU) sosyal, kültürel, siyasi ve diğer birçok nedenlerle küresel teknoloji rekabetinde gerilerde kaldı.

Bu tespiti desteklemek için en çok kullanılan analizden biri dünya genelinde unicorn (tekboynuz) olarak isimlendirilen 1 milyar dolar değerine ulaşan FinTech şirketleri tablosu. Bu tablodan dünya üzerindeki milyar dolarlık şirketlerin sayısı ve bu toplam içerisinde AB’nin (EU) zayıf payı çok net görünüyor.

Kaynak: cbinsights.com/research/fintech-unicorns-q1–20/

FinTech denince akla ilk gelen ülkeler arasında AB ülkeleri yer almıyor olsa da bu gidişata dur demek isteyen ülkelerden biri olarak ortaya çıkan Almanya son yıllarda önemli gelişmeler gösterdi. Başta Berlin olmak üzere birçok şehirde girişimcilik kümelenmeleri başladı, dünyanın dört bir tarafından yetenekleri ülkesine çekti.

Sifted‘in raporuna göre Almanya, 2019 itibariyle hem aktif start-up sayısı hem de yatırım miktarı açısından lAvrupa’da İngiltere’den sonra gelen en büyük FinTech merkezi. Güncel verilere göre ülke genelinde yaklaşık 800 + FinTech ve InsurTech şirketinin olduğu ve bunların arasından beş unicorn çıkarıldığı dikkate alındığında sonradan ama güçlü bir şekilde yarışa giren bu cazibe merkezinin başarısını merak etmekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

Biz de bu başarının ardındaki nedenleri öğrenmek ve en son gelişmeler hakkında konuşmak üzere FinTech Istanbul — Almanya temsilcisi — Şebnem Elif Kocaoğlu Ulbrich’ten bizleri aydınlatmasını istedik.

Şebnem Elif* uzun süredir FinTech Istanbul takipçilerine Almanya FinTech haberlerini aktarırken, Türkiye’nin FinTech Elçisi olarak Berlin’de gözümüz ve kulağımız oluyor. Yazılarında bizlerle güncel haberleri, görüş ve yorumlarını paylaşıyor.

Dünyaya açılan kapılar video serimizin Almanya bölümü için Sevgili Şebnem Elif ile gerçekleştirdiğimiz dijital meet-up etkinliğimizi buradan izleyebilirsiniz.

Bu bölümde özetle, Almanya’nın dünyanın dört bir yanından yetenekleri cezbetmeye yönelik stratejileri, iş dünyasının değişen çok kültürlü yapısı, düzenleyicilerin duruşları ile birleşince global FinTech ekonomisinde yükselme arzusunu anlamış olduğumuz bu bölümde ülkemiz olası fırsatları da konuşmuş olduk.

Bu vesile ile Almanya FinTech ekosistemini bu kadar iyi tanımamıza ve anlamamıza vesile olan, geçen süre boyunca bizlerle yakın iş birliği yaparak FinTech Istanbul — Almanya temsilcisi olan Şebnem Elif‘e teşekkürlerimizi iletelim. Dünyaya açılan kapılar serisine Birleşik Arap Emirliği (BAE — 🇦🇪) ile başladık bugün Birleşik Krallık 🇬🇧 ve Almanya 🇩🇪 ile devam ettik, önümüzdeki günlerde bir sonraki dünyaya açılan kapı ile devam edeceğiz.

Mutlu, sağlıklı bol FinTech’li günleriniz olsun.

Twitter | LinkedIn | Youtube| Web

Dijital CEO ®— StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık

Dijital CEO ®— StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık