BigTech ve FinTech

Soner CANKO
3 min readApr 4, 2022

BigTech kategorisinin en güçlüsü olan GAFAM* grubunun dünyanın farklı yerlerinde farklı alanlarda hizmet veren FinTech’leri bünyesine katan, işbirliklerini artıran stratejileri tehdit mi? fırsat mı?

Sektörlerin birbirinin içine geçmeye başladığı çok ilginç dönemler yaşıyoruz. “Artık bankacılık bankalar dışında yapılacak” diyen bankacılar, “yazılım, tüm dünyayı yiyecek” diyen yatırımcılar, tek bir süper uygulama (SuperApp) ile hayatımızı 24 saat kapsama alanına almaya çalışan e-ticaret şirketleri ve birçok örnek bize önemli ipuçları veriyor.

Mesaj çok net: “Eski sektörel ayrımları unutun, yeni sektörler oluşuyor!”

Yeni dönemde şirketler; sadece mevcut uzmanlıklarına olan odaklarını, müşteriyi elinde tutabilmek ve yeni gelir akımları yaratabilmek için bozmak zorunda kalıyor. Zira dijital tüketici; daha hızlı, daha kolay ve daha basit hareket etmek istiyor. Tek dokunuşla kendini tanıttıktan sonra aynı güvenli dijital kimliğiyle satın almak, ödeme yapmak, ödeme almak, tasarruf etmek… Özetle; yaşamak istiyor.

Bu beklentiyi karşılamak üzere harekete geçen teknoloji sektörünün dev şirketleri, son 10 yılda finansal teknolojiler (FinTech) alanında oldukça güçlü ve kararlı adımlar atmaya başladı. Bir yanda Uzak Doğu’da hızla büyüyen WeChat ve Alibaba gibi örnekler, diğer yanda “BigTech” olarak adlandırılan ABD teknoloji sektörünün en büyük beş şirketi yani Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft (GAFAM) var. FinTech alanında birçok atılım yapan bu şirketler, hem farklılaşmak hem de uzun soluklu yeni gelirler yaratmak üzere çok farklı stratejiler izliyor.

BigTech’lerin finansal teknoloji alanına ilgisinin yoğunlaşmasını son 4–5 yılda göze çarpsa da aslında dünyayı iyi okuyan bu şirketler, kolları çok daha önce sıvadı.

“Herkesin derdi cebimizdeki para!”

Asıl bu süreci çok daha iyi okuması gereken kesim, bankacılık. Yazımın başında da belirttiğim gibi “bankacılık artık bankalar dışında yapılacak” dönemine çok hızlı bir giriş yaptık. Bu süreçte en dikkat çekici konu GAFAM üyelerinin bankacılığa olan ilgisi. Sonuçta hangi hizmeti verirseniz verin herkesin odak noktası bir şekilde ödemeye aracılık etmek, kişilerin finansal varlıklarını yönetmek, kredi kullandırmak ve harcamalarını kendi platformları üzerinden yaptırmak. Kısaca tüm faaliyetlerin ulaşmak istediği nokta “paranın buluştuğu adres olmak.”

Bu nedenle de GAFAM’ın son yıllarda bankacılık alanına hızlı bir giriş yaptığını görüyoruz. Tabii şimdilik bu ilgi, geleneksel bankalarla “iş birliği” şeklinde ilerliyor ancak çok yakında bu trendin evrileceğini söyleyebiliriz.

Bu alanda GAFAM şirketlerinin tüketiciye verdiği mesaj şu: “Ben geleneksel yapılar gibi senden nasıl para kazanırım diye bakmıyorum, hedefim senin hayatını kolaylaştırmak.” Bu mesajı vererek müşteri nezdinde tercih edilir olmayı hedefliyorlar. Kısaca artık bankalar büyük bir meydan okumayla karşı karşıya, nasıl bir sınav vereceklerini hep birlikte göreceğiz.

GAFAM’lar finansal teknoloji alanının lideri olma iddiasını giderek güçlendiriyor ancak hepsi aynı başarıyı gösterebilecek mi? Tek tek inceleyelim;

Facebook nereye koşuyor?

Mavi Kuş hangi dala konacak? Twitter

Bank of Amazon kurulur mu?

Her şeyi bilen Google’da, FinTech hesabı tutmuyor!

FinTech dünyasında en güçlü BigTech; Apple

FinTech dünyasının odaklı iş ortağı; Microsoft

Büyük iş birliği mi, büyük rekabet mi?

Sözün özü;

“Batmayacak kadar büyük” eşiğini çok zaman önce aşan BigTech’ler, yeni sektörleri yutarak “Bölünemeyecek kadar büyük” olmak istiyor. Bu uzun ve zorlu yolda gelişmeleri hep birlikte merakla izliyoruz.

*GAFAM = Google + Apple + Facebook + Amazon + Microsoft

**Bu yazı dizisinin, orijinali Bloomberg HT sayfalarında yer almıştır.

--

--

Soner CANKO

StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık ®