Bakmak, Görmek ve Fark Etmek

Herkes Bakar, Kimler Görür?

Soner CANKO
2 min readJul 22, 2019

“Bakmakla görmek arasındaki fark nedir?” diye sormuşlar Mevlana’ya…

Cevaplamış: “Senin baktığına herkes bakıyor; ama ya görebildiğini herkes görebiliyor mu? Aralarındaki tek fark sensin…”

Çokça bilinen ama üzerinde az düşündüğümüz konulardan biridir bakmak ve görmek arasındaki fark… Bir ressamın bizim baktığımız yöne bakarak göremediklerimizi çizmesi, bir fotoğrafçının her gün baktığımız bir yerin sıra dışı bir görüntüsünü yakalaması bizi hep şaşırtır.

Yüzyıllardır bilinen bu gerçek, çağımız filozoflarından Alain de Botton tarafından bir adım daha öteye götürülmüş; Görmek ve Fark Etmek” (On Seeing and Noticing)

Ünlü filozofun genç yaşlarında yazdığı bu kitap, günümüz metropol hayatında her gün baktığımız ama görmediğimiz, fark etmediğimiz detayları sarsıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Basit ve sıradan şeylerin ardındaki güzellikleri ıskalayan yalnız, mutsuz ve huzursuz şehirli insana çok güzel mesajlar ve iz bırakan örnekler aktarıyor. Edebiyat, resim, tarih ve felsefe dünyasından seçme örneklerin sunulduğu dokuz kısa denemeden oluşan kitap, günümüz dijital dünyasında üretmeden, düşünmeden sürekli tüketen bizlere de önemli mesajlar veriyor.

Beni çok etkileyen bu kitabı vakit yaratabilirseniz okumanızı tavsiye ederim. Dinlemiş olmak için dinlemeyen, okumuş olmak için okumayan, görmüş olmak için görmeyen, duyularını tam anlamıyla kullanan, dijital dönüşümü doğru anlayan, içerik tüketmek kadar üretmeye de çaba harcayan bireyler olabilmek dileğiyle

Twitter | LinkedIn | Youtube| Web

--

--

Soner CANKO

StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık ®