“Akıllı” Telefon Kullanmak için 5 Öneri

Akıllı Telefonları, “Akıllı” Kullanmalı

(Hem Android hem de IOS kullanıcıları için)

Cebimizde taşıdığımız, mesajlaştığımız, işlerimizi yönettiğimiz akıllı telefonların gündelik yaşantımızda kapladığı alan üstüne saatlerce konuşabiliriz. Bu durumun varlığını ve sonuçlarını iyi veya kötü şeklinde sınıflandırmaya çalışabiliriz. Ben durumları ya da olguları iyi veya kötü şeklinde sınıflandırmaktansa o durumun yada olgunun nasıl daha iyi hale gelebileceği üzerine kafa yormayı seviyorum.

Bu nedenle kendi kullandığım ve sizin de karşılığını alacağınızı düşündüğüm, herkes tarafından bilinen önemli yöntemlerimi şu şekilde sıralayabilirim:

Telefondaki bildirimler açık olduğunda yaptığım işe odaklanmakta zorluk çekiyorum ve verimim de düşüyor. Bu nedenle telefonum/başkaları ne zaman isterse değil ben onlara ne zaman vakit ayırabilirsem o zaman çevrim içi oluyorum.

Uzun bir süre boyunca telefondaki uygulamaları düzenlenmediğinde indirip kullanmadığınız ya da gereksiz gördüğünüz uygulamalar olmadığını fark etmiyorsunuz. Ancak aralarından birkaç tane silmek istediğinizde hem hayatınızda hem telefonunuzda yer açılıyor.

Kullanmadığımız ya da gereksiz gördüğümüz uygulamaların sildikten sonra geriye kalan uygulamaları sınıflandırarak telefondan aldığımız verimi artırmaya devam edebiliriz. Var olan uygulamalarınızı Banka, E-Ticaret, Sağlık vb. kısa isimlerle ayırabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzu açar açmaz tüm uygulamalar karşınıza çıkmayacaklar ve merak dürtüsünün esiri olmayacaksınız.

Sosyal medya platformlarını ne kadar klasörlere ayırsak da dikkat çeken renkleriyle telefonu aldığımızda zihnimizin bir anda onlara yönelmesini engellemek güç. Peki ne yapabiliriz? iPhone kullanıcıları “Sosyal Medya” klasörlerini 2. ya da 3. sayfaya konumlandırabilirler. Android kullanıcıları ise uygulamaları ana ekranlarından kaldırabilirler. Bu sayede sadece uygulamalar sayfasından diledikleri uygulamaya diledikleri zaman erişebilirler.

Bildirimleri kapatmanın verdiği huzuru aldıktan sonra takip edebileceğimiz ve hayatımızı daha düzenli bir hale getiren uygulama takvimimizdir. Dilediğiniz şirkete ait takvim vb. uygulamayı kullanabilirsiniz ancak buradaki önemli olan aktif olarak kullanmanızdır. Çalışacağınız konu, toplantınız, raporu yazacağınız zaman dilimi ve dahası… Hepsinin kullandığınız uygulamada renklerle ve notlarla dolu olması çalışma zamanınızın verimini arttırır çünkü herhangi bir işinizi atlayıp unutma imkanınız olmaz.

Dijital CEO ®— StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık

Dijital CEO ®— StartUp Dostu ® — FinTech Istanbul ® — SC Yönetim Danışmanlık